Odpoledne u včelaře

S nepatrnou troškou nadsázky lze říci, že i chystané bouřce se nechtělo rušit vzorně připravenou včelařskou akci u pana Petra Vičana ve Viganticích. Páteční odpoledne 12. června 2020 začalo přivítáním všech přítomných, mezi kterými nechyběli Mgr. Václav Sciskala z Karviné, Antonín Váhala z Valašského Meziříčí, Milan Motyka z Jablůnkovska. Mezi včelaři a včelařkami byly zastoupeny obce a města – Ostrava, Karviná, Valašské Meziříčí, Chvalčov, Bystřice pod Hostýnem, Vizovice, Hošťálková, Hovězí, Halenkov, Vsetína i Semetína a mnoho dalších míst ze vzdálenějšího i blízkého okolí.

Není ani účelem tohoto malého příspěvku podat detailní rozbor všech probíraných témat a praktických činností, které s jistotou předváděl lektor pan Petr Vičan. Důležitým faktorem ale jistě je, že více jak 100 účastníků všech věkových skupin, bylo prakticky seznámeno s možností diagnostiky varrózou napadených včelstev pomocí metody užití CO₂ a možnostmi jejich ošetřování organickými kyselinami. Velký zájem vzbudilo vytvoření oddělku přímo na včelnici a jeho umístění. Všem zúčastněným bylo umožněno si prohlédnout a zalistovat v úlových záznamech, protože v tomto směru naše paměť i přes například možnosti elektronických diářů selhává.

Velkou pozornost vzbudily papírové i textilní ubrousky napuštěné kyselinou šťavelovou s glycerinem. Dle mého názoru, mají při použití ve včelstvech velkou budoucnost, se kterou ještě není široká včelařská veřejnost natolik seznámena, aby došlo k většímu praktickému užití. Ale o používání cukerného roztoku kyseliny šťavelové na včelstvo také před pěti lety téměř nikdo nevěděl. Nyní je již situace jiná, jak přiblížil ve svém vystoupení Petr Vičan.

Letošní rojová nálada včel všechny včelaře znovu a znovu postavila před otázky znalosti fenologie, jak uvedl ve svém vystoupení Mgr. Václav Sciskala a upozornil na skutečnosti letošních úhynů nejen na Moravě. Pořízení oddělku přijde cca na 2.500,-Kč a cena vyzimovaného včelstva se již raději uvádí v nabídkách dohodou, protože cena je již násobně vyšší oproti oddělkům. Včelaři byli panem Sciskalou seznámeni s možností klíckování matek a s praktickým užitím této metody, která je již ve více státech běžnou součástí včelaření. Včela, jako nejmenší hospodářské zvíře, je přímo chovatelem ovlivňována a je i předmětem dotací našeho státu. Proto je nesmírně důležité se včelám se vší vážností stále a plně věnovat například pozorováním na česně, pozorováním měli, pozorování včel pod strůpkem, na rámku, před slunovratem i po slunovratu. Ze své čtyřicetileté praxe uvedl, že včela je v současné době již jiná, než včely z doby před těmito lety. Proto je třeba změnit myšlení lidí v používání chemie, používat metody, které budou prosté tvrdé chemie, která se pak promítne do včelích produktů včetně vosku.

O vosku, jeho zpracování, vlastnostech i výrobě mezistěn besedoval na setkání včelařů pan Josef Zádrapa, který je přímo ve své nové provozovně vyrábí ve Vsetíně. Jeho mezistěny z vosku si již pro svou precisnost a čistotu provedení včelaři oblíbili. Získávají stále větší oblibu nejen v našem regiónu.

Včely také pochopily, že jsou součástí této důležité včelařské akce a jejich chování bylo příkladné, takže panu domácímu se dostalo velké podpory.

Závěrem bych chtěl vyslovit velké poděkování za skvěle připravenou a vysoce odborně vedenou včelařskou akci panu Petru Vičanovi. Předal své nejnovější poznatky ověřené svou praxí všem, kteří jsme měli možnost odpoledne u včelaře navštívit.

PaedDr. Petr Chytil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *